Podatek liniowy a ulga na dzieciPodatek liniowy jest jedną z form opodatkowania dla osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Również i przy zakładaniu firmy można zdecydować się na ten właśnie sposób rozliczania się z fiskusem. Ma on wiele plusów, ale i minusów. O czym więc trzeba pamiętać w kontekście ulgi na dzieci?

Zalety podatku liniowego

Zaletą podatku liniowego jest to, że bez względu na to, jakiej wysokości dochody uzyskuje firma, stawka podatku jest zawsze jednakowa – wynosi 19 proc. Omawiane rozwiązanie najbardziej opłaca się wówczas, gdy dochody uzyskiwane z tytułu działalności przekraczają w skali rocznej pierwszy próg podatkowy – czyli 85 tys. zł. Warunkiem korzystania z tej formy opodatkowania jest złożenie w urzędzie skarbowym stosownego wniosku – mogą to zrobić także ci, którzy mają już funkcjonuje firmy, jednakże muszą pilnować terminu przypadającego do 20 stycznia.

Wykluczenie ulg

Decydując się na rozliczanie się z fiskusem tą metodą, trzeba mieć świadomość tego, że oznacza to brak możliwości korzystania z jakichkolwiek ulg. Dotyczy to także i ulgi na dziecko, która jest przywilejem tylko i wyłącznie podatników opodatkowanych wedle skali podatkowej. Bardzo ważna w omawianym kontekście jest informacja, iż jeśli podatnik osiąga dochody opodatkowane i podatkiem liniowym, i według skali podatkowej, to ulgi przysługują mu w odniesieniu do tych drugich.