PlusyPodatek liniowy to jedna z dostępnych form opodatkowania, korzystanie z której w określonych okolicznościach przynosi wiele korzyści. Dlatego też jeśli zostają spełnione pewne warunki, niektórzy podatnicy chętnie decydują się na tę formę rozliczania się z urzędem skarbowym.

Spośród zalet podatku liniowego należy wymienić:

– stałą stawkę podatku

Stawka podatku wynosi 19 proc. i nie zmienia się bez względu na wysokość dochodów podatnik opodatkowanego podatkiem liniowym, co dla osób osiągających bardzo wysokie dochody w skali roku (powyżej 100 tys. zł) może się okazać wyjątkowo opłacalne.

– proste rozliczanie się

Prostota rozliczania wynika z tego, że podatnik nie musi uwzględniać stawek podatku wynikających ze skali podatkowej, a także ulg czy kwoty wolnej od podatku, ponieważ te preferencje podatkowe po prostu mu nie przysługują. Samo wyliczanie podatku jest w tym przypadku wyjątkowo łatwe – kwotę sprzedaży czy koszty wystarczy jedynie przemnożyć przez 19 proc.

– czytelny sposób wyliczania dochodu

Obowiązuje tutaj dokładnie ten sam mechanizm, który ma zastosowanie przy skali podatkowej. Oznacza to, że przedsiębiorcy przysługuje prawo do rozliczania kosztów w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

– możliwość uzyskiwania dochodów z umowy o pracę

Korzystanie z podatku liniowego nie oznacza wcale rezygnacji z dochodów, których źródłem jest stosunek pracy i które rozliczane są wedle skali podatkowej.