Komu opłaca się?Charakterystyczną cechą podatku liniowego jest to, że jego stawka pozostaje niezmienna bez względu na wysokość dochodów jakie osiąga podatnik. Jednakże nie każdemu opłaca się taki właśnie sposób rozliczania się z fiskusem. Kto zatem najbardziej na tym skorzysta?

Korzyść dla najlepiej zarabiających

Wybór wynoszącej 19 proc. stawki podatku liniowego powinni rozważyć przede wszystkim ci przedsiębiorcy, których roczny przychód przekracza 100 tys. (bądź gdy realne i uzasadnione jest założenie, że kwota ta zostanie przekroczona). W tym momencie może się pojawić pytanie o to, dlaczego nie jest to kwota, przekroczenie której oznacza wejście w wyższy, 32-proc. próg podatkowy – czyli 85 528 zł? Otóż na poziomie 100 tys. zł kształtuje się granica opłacalności pomiędzy podatkiem liniowym a opodatkowaniem na zasadach ogólnych (wedle skali podatkowej).

Ważne przypomnienie

Jak więc zatem wynika z powyższego, podatek liniowy najbardziej kalkuluje się dobrze zarabiającym osobom. Warto przy tej sposobności przypomnieć, iż możliwości skorzystania z tej preferencji podatkowej nie ma w sytuacji, gdy podatnik chce rozliczać się wspólnie z współmałżonkiem i korzystać z ulg, takich jak np. ulga prorodzinna.